5 rregulla per te pasur nje fytyre te bukur pa makeup!

1. Perdor hidratues me nuance dhe SPF– ne vend te fondtatines perdorni nje hidratues me nuance dhe Faktore mbrojtes ndaj rrezeve te diellit, jo vetem do mbroni fytyren por njekohesisht do i jepni njetrajtshmeri dhe zbutje me kete lloj hidratuesi. 

2. Nje gote me caj te ngrohte me vitamine C– pini nje gote me uje te ngrohte dhe limon, kjopije eleminon radikalet e lira nga organizmi juaj duke e ndihmuar fytyren tuaj te qendroje e shendetshme dhe ne vazhdimesi te duket me e bukur!

3. Tonik pa alkol– perdorimi i nje toniku pa alkol pasi lani fytyren rezulton ne nje lekure te njetrajtshme dhe te fresket, eleminon nevojen per te aplikuar make up ne mengjes!

4. Eksfolim dy here ne jave– duke perdorur produkt te blere kozmetik ose krijoheni vete: sasi te barabarta sode dhe uje. Perziejeni kete sasi dhe masazhoni fytyren tuaj per 1 minute me pas shplajeni me uje te ftohte dhe thaheni me peshqir!

5. Mos e prekni fytyren me duar!!- mos e prekni fytyren vazhdimisht me duar, mos i ngacmoni me duar pucrat, pikat e zeza apo te terhiqni fytyren me duar sidomos ne zonen e syve!!

Jo rastësisht Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, e ka bërë largimin e pengesave dhe ndytësirave nga rruga argument të besimit, duke thënë:

“Largimi i pengesës (ndytësirës) është prej besimit”. (Buhariu).

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s