Vaji i Makthit, dobite e tij!

 Vaji i Makthit (Fenugreek Oil)

Kete produkt e gjeni ne Vlore perball shkolles se muzikes-shkolla artistike “Naim Frasheri” ose per porosi kontaktoni ne facebook Suhejla Albania(veshje dhe produkte bimore)

12795283_173591393024887_2915515317758767158_n

Vetite sheruese te tij:

* -Vaji i Makthit (Koprës greke) ndihmon për rritjen e qumshtit të gjirit

Doza : Një lugë [çaji] nga vaji i Makthit tre herë në ditë mëngjes, drekë dhe darkë pas buke ndihmon për rritjen e qumështit.

* – Rrit sekretimin e gjëndra të djersës në trup në përgjithësi.

* – Është i dobishëm për të gjitha sëmundjet vaginale tek femra.

* – Është i dobishëm për stimulim seksual tek gratë dhe simptomat e menopauzës.

* – Redukton sheqerin në gjak sepse përmban Altereugnill i cili nxit veprimin e insulinës dhe zvogëlon thithjen e sheqerit nga trakti digjestiv, kështu që zvogëlon sheqerin në gjak brenda 21 ditëve.

Doza: Për uljen e sheqerit në gjak: Dy lugë [çaji] nga vaji i Makthit çdo ditë mëngjes dhe mbrëmje për dy javë rresht.

* – Është i dobishëm në trajtimin e ulçerës në stomak për shkak se ai përmban një substancë Almeoselag që formon një shtresë mbrojtëse të stomakut.

* -Redukton kolesterolin dhe triglycerides.

* -Është kundra dobësimit dhe hap oreksin.

* -Është i dobishëm për të mbajtur nën kontroll qelizat e kancerit tek njeriu si p.sh: qelizat e kancerit të mushkrive, kollonës, gjirit dhe mëlçisë.

* – Mjekimi i acarimeve dhe infeksioneve të lokalizuara, djegieve dhe ulçerave.

* -Vaji i Makthit është pastrues dhe lubrifikant i zorrëve

. * -Redukton ethet.

* -Është i dobishëm për sytë.

* -Përdoret për trajtimin e astmës.

* -Përdoret për të trajtuar sinusin e hundës dhe për të ulur mukozën.

* -Ai është gjithashtu i dobishëm për trajtimin e sëmundjeve të mushkërive

* – Ai trajton malcimin e gishtit rreth thoit. – Trajton abscese të gjirit dhe abscese shkaktuar nga bllokimi i tubit anal.

* -Trajton ekzemën dhe plagët në këmbë.

* -Heq të çarat e lëkurës dhe mbron këmbët gjatë dimrit. * -Ai trajton grykët dhe difterinë (difteria).

* -I dobishëm për lehtësimin e kollitjes të lidhur me tuberkulozin.

* -Tret gëlbazën dhe mukusin.

* – Është i dobishëm për dhimbje muskulare dhe reumatizmën.

* – Shërben për lehtësimin e lindjeve të vështira. – Antikontraktim.

* -Sinjalizues dhe aktivizues i mitrës dhe forcues i organit tretës.

* -Lehtëson lodhjet e grave në moshë të thyer.

Të ruhet në temperaturën e dhomës dhe larg fëmijëve.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s