Spinaqi,4 arsye per ta konsumuar cdo dite!

Spinaqi eshte nje burim i shkelqyer i fibrave,folatit dhe vitamines K.Eshte gjithashtu plot me minerale si magnezi,joni dhe kalciumi.Ne fakt spinaqi eshte nje burim shum i mire i antioksidantit lutein qe mban syte dhe lekuren tuaj ne nje gjendje shume te mire. 

Ja 4 arsye per te konsumuar spinaqin me shpesh:

1.Spinaqi eshte i pasur me antioksidant

Spinaqi eshte i pasur me flavonoid, nje antioksidant qe pershpejton sistemin imunitar, ndihmon ne luftimin e kancerit dhe semundjeve te tjera. Flavonoidet e gjetura tek spinaqi mund te ngadalesojne shenjat e plakjes dhe mbajn floket dhe lekuren tuaj ne nje gjendje te shkelqyer.

2.Spinaqi eshte i mire per zemren tuaj
Spinaqi ka nje permbajtje te larte te potasiumit dhe te ulet te sodiumit, nje kombinim ky qe eshte i shkelqyer kunder hipertensionit. Antioksidantet qe gjenden tek spinaqi ruajne enet e gjakut nga inflamacioni,i cili con ne fillimin e shume semundjeve te zemres.

3.Spinaqi eshte i pasur me hekur dhe fibra
Hekuri tek spinaqi na ben te ndjehemi me energjik dhe me te forte gjate dites. Gjithashtu permban dhe fibra qe ndihmojn tretjen dhe levizjen e ushqimeve ne aparatin digjestiv.

4.Eshte shum i thjesht per tu futur ne dietat e shendetshme
Spinaqi eshte relativisht i lire ne cmim dhe tek ne gjendet shume lehte dhe gatimet e shumta me te nuk mungojne. Spinaqi mund te konsumohet i pagatuar ne sallat ose i gatuar ne supra e gjellera te ndryshme, madje nje lengu frutash ne mengjes mund ti shtohet nje dore spinaq per te marre ate energjine e dites. Spinaqi eshte edhe nje ushqim dietik pasi nuk permban kolesterol!

Burimi:skinnyms.com

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s