Hurma, 6 arsye per ta konsumuar!

I Dërguari i All-llahut , salallahu alejhi ue selem , ka thënë: “Hurmat janë fruta, fara e të cilave vjen nga Xhenneti. Ato janë antidot (kundërhelm) kundër helmimit, burim i pasur për rritjen e sasisë së spermës, ndërsa pirja e ujit të hurmave medinase të konservuara largon magjinë e shkaktuar nga syri i keq”. Transmetuar nga imam Nesaiu dhe Ibn-Maxhxhe. Tirmidhi, 2067, thotë se është hasen; Ahmedi, 3/48; Ibn-Maxhxhe, 3453.

Hurmadhemjeksiapopullore.jpg

Hurmat si frut jane kultivuar dhe konsumuar shume heret, rreth viteve 600p.e.s. Hurmat mund te konsumohen edhe te njoma edhe te thata dhe ne te dyja format vlerat e tyre jane te pafundme.

Hurmat jane te pasura me fiber, potasium,  mganez dhe vitamine b6. Por gjithashtu ne 100 gr hurma kemi edhe 65.5 gr sheqer, konsiderohet si nje nga frutat me te embel,  ndaj paveresisht se sheqeri merret prej frutave e mira eshte te reduktohet sasia e tij. Por duke qene se hurmat jan fruta te vogla duhet nje sasi e madhe qe te arrihen nivele te larta te sheqerit ne organizem, ndaj disa hurma ne dite jane te rekomandueshme.

 I Derguari i Allahut, salallahu alejhi ue selem, ka thene: “Kush i ha shtate hurma (axhva) ne mengjes, ate dite ai as nuk do te vuaje nga helmi, as nga magjia”. (Transmetojne Buhariu 10/203 dhe Muslimi 2047)

Efektet e hurmes ne organizem:

1.Pershpejton sistemin digjestiv dhe lehteson konstipacionin– fibrat e gjendura tek hurma ndihmojne ne pastrimin e traktit gastro-intenstinal duke i lene hapsire zorres te punoj me nje rendiment me te larte. Gjithashtu reduktojne riskun e kolitit,kancerin e zorres se trashe dhe hemorroideve.

Pejgamberi alejhi ue selem këshillon “Hani hurma me stomakun bosh në mëngjes, sepse eleminon parazitët në zorrë”

2.Fuqizon shendetin e zemres dhe redukton presionin e gjakut- potasiumi i gjendur ne hurma eshte elementi kryesor qe ndihmon ne permiresimin e shendetit te zemres dhe uljen e presionit te gjakut.

3-Veti antiinflamatore– hurmat jane te pasura me Magnez, i cili njihet per fuqite e tij antiinflamatore. Magnezi mund te reduktoje ne menyre efikase riskun per semundje kardio-vaskulare dhe artritet,Alzheimer dhe gjendje te tjera te lidhura me inflamacionin.

4-Redukton riskun per infarkt– eshte treguar nga studime se ky risk ulet me 9% per cdo 100mg magnez qe merret ne dite.

5-Ndihmon per nje shtatezani dhe lindje te shendeteshme– konsumimi i hurmave 4 javet e fundit te shtatzanise ndihmon ne lehtesimin e shtatezanise dhe mundeson nje lindje te favorshme.

6- I ben mire shendetit tuaj mendor– permbajta e vitamines B6 ndihmon ne shendetin tone mendor.

Referenca:naturalsociety.com

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s