Pse sduhet te mungoje mjalti ne dieten tone?

I dërguari i Allahut, Muhamedi (alejhi selam) ka thënë: “Është obligim dhe në dobi tuajën që të shëroheni me dy gjëra: Mjaltin dhe Kuranin”.

foto-2mjalt

Mjalti jo vetem qe eshte i pasur me vlera te larta ushqimore, permban vitamina, minerale, antioksidante por ka edhe veti kurative gjithashtu. Mund te kuroje kollen, ftohjen, te vjellat madje eshte pare qe eshte fikas edhe ne semundjet e renda te stomakut dhe ne semundjet tumorale.Mjalti mund te perfshihet lehtesisht ne dieten tone duke ngrene nje luge gjelle cdo mengjes,embelsues per cajin,qumeshtin madje mund ta perdorim si zevendesues te sheqerit ne cdo recete.

Ja disa receta se si te perfitoni nga mjalti per dobesim:

Mjalt me uje te ngrohte– perzierja ne sasi te barabarte e ujit te ngrohte me mjaltin cdo mengjes ndihmon ne renien ne peshe, mjalti rrit nivelin e kolesterolit te mire ne trup dhe gjithashtu ul presionin kardiovaskular duke bere qe gjate dites te ndjehemi me aktive, te jetoni me shendetshem.

Mjalt dhe leng limoni-kombinimi i mjaltit me lengun e limonit dhe uje te ngrohte esell ne mengjes stimulon renien ne peshe, krahas vetive te mjaltit lengu i limonit, i pasur me vitamine C, ne kete recete aktivizon metabolizmin dhe fuqizon funksionimin e melcise.

Mjalti me kanelle– nje luge gjelle mjalt,nje luge gjelle kanelle ne nje gote me uje te ngrohte esell ne mengjes con ne reduktimine e peshes gradualisht. Kanella gjithashtu ka nje efekt rregullues ne nivelet e sheqerit ne gjak.

Konsumoni sa me shume mjalte dhe kthejeni ate ne nje ushqim te preferuar per veten dhe familjaret tuaj pasi edhe Aishja(radijallahu anha) – gruaja e Profetit përcjell: “Gjëja që ka dashur më shumë i dërguari i Allahut ka qenë mjalti”

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s